Entrants in Event

Participants (692)

Boat Skipper Category
#SAIL4SUSTAINABILITY Paddy Hutchings Figaro 3
#THEMOUTAINMAN Beat Fankhauser / Jorg Riechers Imoca
11th Hour Racing Charlie Enright / Pascal Bidegorry Imoca
11TH HOUR RACING – ALAKA’I Simon Fisher / Justine Mettraux Imoca
11TH HOUR RACING – MALAMA Charlie Enright / Pascal Bidegorry Imoca
11TH HOUR RACING 2 Simon Fisher / Justine Mettraux Imoca
A CHACUN SON EVEREST Pierre-Yves Rollin / Paul Camps Double Méditerranée
A40 ARCHITECTES Stéphane BODIN Solo Atlantique
A40 Architectes Stéphane BODIN Solitaire
Aasgard Marcel Maltret OSIRIS
ACTUAL ULTIM 3 Yves Le Blevec / Anthony Marchand Ultime
AD HOC Jean François Chériaux IRC
AD HOC Jean-François CHERIAUX Solo
AD HOC Benoit OLIVIER BLAIS / Eric CHOLLET Double A
AD HOC APPRENTIS D’AUTEUIL CHERIAUX/CHEVALIER Double
AD-HOC Benoit OLIVIER BLAIS / Philippe Angaud Double Atlantique
ADEOSYS Ludovic MENAHES Double
ADEOSYS Ludovic MENAHES IRC Double
ADEOSYS Ludovic MENAHES IRC double
ADEOSYS POUR KARRGREEN MENAHES/LE GOFF Double
ADHOC Jean-François CHERIAUX IRC double
AGEAS – TEAM BAIE DE SAINT-BRIEUC Maël Garnier Figaro 3
AGEAS – TEAM BAIE DE SAINT-BRIEUC Maël Garnier Figaro Bénéteau 3
AKELA Hervé D’AREXY Equipage
AKKA Krys Balaya IRC Equipage
Alex à Paname Alexandre Le Carour Team SAIL.cloud
ALI Alexandre DELEMAZURE Double
ALL ABOUT Bruno Gouezigoux First 31.7
Allianz assurance P.Billon Julien Monot OSIRIS
ALQUIMIA Isidoro Santececca / Roberto Rovito Double Méditerranée
ALTERNATIVE SAILING Vincent PREVEAUX Solo
ALVA YACHTS Jörg Riechers Groupe FB3LR
ALVA YACHTS Jörg Riechers Team TSQLR
AMANJIWO Boat Owner IRC A
AMANJIWO Sebastien Harinkouck IRC Equipage
AMIRAL DE SIAM Olivier Seze Osiris A
AMIRAL DE SIAM Olivier SEZE OSIRIS
APALOUSA Dominique Zub Rallye
APIVIA Charlie Dalin / Paul Meilhat Imoca
APIVIA Charlie Dalin / Paul Meilhat Imoca
ARAWAK Pascal PY / Christophe Bertrand Double Atlantique
Ares sécurité Alexis Ravel Osiris 4
ARGO VOILE DU SUD Frédéric Tougeron Solitaire
ARGO Voile du Sud Frédéric Tougeron Convoyage
ARKÉA PAPREC Sébastien Simon / Yann Eliès Imoca
ARKÉA PAPREC Sébastien Simon / Yann Eliès Imoca
ARKEMA 4 Quentin Vlamynck / Lalou Roucayrol Ocean Fifty
ARMORLUX – LE TELEGRAMME Bob Escoffier – Organisation –
ASAP Eric Soubrier / Philippe Postel Double Méditerranée
Asics Patrick Paul Tests Scheduler App
Asics Patrick Paul Running
Asics Patrick Paul Jogging
Asics Patrick Paul Jogging
Asics Patrick Paul Footing
AVANADE Maxime Cauwe / Jles Bonnier Class 40
BAKOUA Dominique Chaulot-Talmon Osiris B
BANQUE DU LÉMAN Valentin Gautier / Simon Koster Class 40
BANQUE POPULAIRE Armel Le Cléach Figaro 3
BANQUE POPULAIRE XI Armel Le Cléac’h / Kevin Escoffier Ultime
BARADOZ Xavier Bellouard IRC Equipage
BARADOZ Xavier Bellouard IRC
Bateau Comité Bernard Gueguen Organisation
Bateau Comité Bernard Gueguen Organisation
BE HAPPY Fréderic COUTURE Solo Atlantique
BEA Christophe Bertin Osiris A
BELLE ETOILE Erwann Ludot / Brice Villion Double Atlantique
BELLE ETOILE Erwann Ludot Double
BELLINO Rob Craigie Double
BIDIBULLE POWERED BY COR2ED Antoine Lacombe / Julien Lacombe Double Méditerranée
BIG Z Eric Thomas Convoyage
Black pearl Alex Le Carour Entrainement
Black pearl Alex Le Carour Entrainement
Black pearl Alex Le Carour Entrainement
Black pearl Alex Le Carour Test création de group – categorie
BLUE MAJ Alain Maumy IRC Double
BLUE OSCAR David ALONSO / Ramon Junemann Double Atlantique
BLUE OSCAR David ALONSO Double
BLUE SKIES Gérard QUENOT / Jérôme Apolda Double Atlantique
BLUE SKIES Gérard QUENOT / Jérôme Apolda Double B
BLUE SKIES Philippe Desrues TSQLR
Blue Skies Gérard QUENOT/Philippe Desrues TSQLR
Boomerang Christophe Sarti Osiris
BOUZNIK François Valraud IRC Double
BOUZNIK François Valraud / Maxime Andrieux IRC double
BREIZH COLA Gildas Mahé Figaro Bénéteau 3
BREIZH COLA Gildas Mahé Figaro 3
BRETAGNE – CMB ESPOIR Gaston Morvan Figaro Bénéteau 3
BRETAGNE – CMB ESPOIR Gaston Morvan Figaro 3
Bretagne – CMB ESPOIR Elodie Bonafous Figaro 3
Bretagne – CMB OCEANE Elodie Bonafous Figaro Bénéteau 3
BRETAGNE – CMB PERFORMANCE Tom Laperche Figaro Bénéteau 3
BUREAU VALLÉE Louis Burton / Davy Beaudart Imoca
BUREAU VALLÉE 3 Louis Burton / Davy Beaudart Imoca
CABO FRIO Pascal Brouard IRC Double
CALVIN Alexi Thms Solo FB3
CALVIN Alexi Thms FIGARO 3
CALVIN Alexi Thms FIGARO 3
CALVIN Alexi Thms FB3LR
CALVIN Alexi Thms Team TSQLR
CAP HORN Laurent Givry FIGARO 3
CAP HORN Laurent Givry Team TSQLR
CARLYSSA Vanessa Godard Osiris A
CAVOK 4 Olivier BAHON / Mathieu Mirande Double A
CAVOK II Philippe GACH Double B
CAVOK II Philippe GACH Double
CAVOK II Philippe GACH Convoyage
CDC Développement Solidaire Pascal CORET Solitaire
CHARAL Charlie Dalin / Paul Meilhat Imoca
CHARETTE III Frédéric Bourderau Osiris A
CHARETTE III Frédéric Bourderau Osiris 4
CHARLINE Patrice HAMON IRC Double
CIAO CIAO Paolo MANGIONE Solo Atlantique
CIAO CIAO Paolo MANGIONE Solo
CINQ Olivier Lacau / Fantino Luisa Lacau Double Méditerranée
CIPANGO Jean-François Ouillet / Philippe Guyon Double Méditerranée
CITY’ZEN & REMORQUE CENTER Alain Le Bihan-Pouedec OSIRIS
CITY’ZEN REMORQUE CENTER Hervé Bihan-Pouedec First 31.7
CLIFDEN Boat Owner Double Atlantique
CLOWN-HOP Renaud Courbon / Guillaume Pirouelle Class 40
CMG Groupe EJ Régis VIAN Solitaire
Coach Etienne Saiz FIGARO 3
Coach Etienne Saiz FIGARO 3
Coach Cedric Pouligny Team TSQLR
Coach Cedric Pouligny Team TSQLR
Coach Etienne Saiz Team TSQLR
Comité Arrivée Robert Lainé Organisation
Comité Départ Eric Kopka Organisation
COMPAGNIE DU LIT / JILITI Clément Giraud / Érik Nigon Imoca
COMPAGNIE DU LIT / JILITI Clément Giraud / Érik Nigon Imoca
CORUM L’EPARGNE Nicolas Troussel / Sébastien Josse Imoca
CORUM L’EPARGNE Nicolas Troussel / Sébastien Josse Imoca
COTE A COTE Ghislain FOURNIER / François Hincker Double A
COTE A COTE TSQLR Ghislain FOURNIER / François Hincker Double Atlantique
COURANT D’AIR Philippe Carteron Rallye
Crédit Agricole du Finistère Alain Barazer OSIRIS
CREDIT AGRICOLE DU FINISTERE Alain Barazer Osiris 2
CRÉDIT MUTUEL Ian Lipinski / Julien Pulvé Class 40
CRESCENDO Philippe Sauzières IRC Double
CROATIA FULL OF LIFE Ivica Kostelic / Calliste Antoine Class 40
CROSSCALL Aurélien Ducroz / David Sineau Class 40
CTB – CONTRÔLES TECHNIQUES BATEAUX Marc Mallaret Figaro Bénéteau 3
CYBELE VACANCES TEAM PLAY TO B Pep Costa Figaro Bénéteau 3
DE CHAMPLAIN Jean-François Lavrard Rallye
DEHLER 30 OD Etienne HARDY / Jean-Baptiste Morin Double B
DETOX Stéphane Cerdan Rallye
DEVENIR Violette Dorange Figaro Bénéteau 3
DEVENIR Violette Dorange Figaro 3
Diboulla Didier PROTAT Entrainement
Diboulla Didier PROTAT Sortie libre de pacha
Duster Patrick Paul Tests Scheduler App
E.LECLERC VILLE-LA-GRAND Antoine Magré / Olivier Magré Class 40
EBAC Antoine Cornic / Jean-Charles Luro Imoca
ECHO MER Tanguy DELMAU Equipage
EDENRED Emmanuel Le Roch / Pierre Quiroga Class 40
EDM Services Denis JACOB / Bertrand Daniels Double A
EHPAD Sainte-Bernadette Patrick PAUL / Maxime PAUL Double A
EHPAD Ste-Bernadette Patrick PAUL IRC
EHPAD Ste-Bernadette Patrick PAUL Team TSQLR
EHPAD Ste-Bernadette Patrick & Maxime PAUL Double
ELEMENTINE Laurent Domenech-Cabaud Solitaire
EMA Philippe BRISACIER / Nicolas Tournade Double A
EMA Philippe BRISACIER IRC Equipage
EMA Philippe BRISACIER IRC Equipage
EMEOP Olivier Marc / Jean-Philippe Germain Double Atlantique
EMEOP Olivier Marc / Jean-Philippe Germain Double B
EMILE HENRY-HAPPYVORE Nicolas D’Estais / Erwan Le Draoulec Class 40
ENAMARENO Cyril SAVEL / Jean Faisandier Double Atlantique
ENAMARENO Cyril SAVEL / Jean Faisandier Double A
ENEDIS Jacques Rigalleau IRC
ENEDIS Jacques Rigalleau IRC Equipage
ENEDIS Jacques Rigalleau Solo
ENEDIS Jacques Rigalleau IRC Equipage
ENEDIS Jacques Rigalleau IRC Equipage
ENEDIS Jacques Rigalleau IRC Equipage
ENEDIS Jacques Rigalleau TSQLR
ENERGIE JEUNES DERVILLE/FIGEAC Double
ENJOY TO SAIL Eric DELAMARE Figaro 3
ENTRAIDE MARINE Nicolas Lemarchand / Thimoté Polet Class 40
ENTREPRENEURS POUR LA PLANÈTE Sébastien Audigane / François Jambou Class 40
EQUIPE VOILE PARKINSON Florian Gueguen / Raphael Auffret Class 40
ESPARLICA 3 Didier VINCENT Osiris A
ESPARLICA3 Didier VINCENT Equipage
Essai 4 points Patrick Entrainement
ETOILE Bob Escoffier – Organisation –
EVA LUNA David PASSERAULT Osiris A
EVERIAL Stan Thuret / Mathieu Crepel Class 40
EXOCET Thierry CAZAUX Equipage
Exocet Thierry Cazaux Osiris
Exocet Thierry Cazaux Osiris
EXPLORING TECH FOR GOOD Victor Jost / Enguerrand Granoux Class 40
FAERLESS – STATE STREET MARATHON SAILING Francesca Clapcich Figaro Bénéteau 3
FANTASIA XIII Jérôme LESIEUR Solo Atlantique
FANTASIA XIII Jérôme LESIEUR Solo
FARIBOLE Eric POYET / Marine Malandain Double A
FARIBOLE Eric POYET IRC Double
FASHION BLA BLA Denis JACOB TSQLR
FASTLANE Jérôme APOLDA IRC Equipage
FASTLANE Jérôme APOLDA IRC Equipage
FASTLANE Jérôme APOLDA IRC Equipage
FASTLANE Jérôme APOLDA IRC Equipage
FASTOCH David Poiraud IRC Double
FAUVE Jean-Pierre Duclos Osiris A
FESTA Jean-Francois HAMON Solo Atlantique
FESTA 2 Jean-Francois HAMON Solo
FESTA POUR ASTER Jean-Francois HAMON Solitaire
FOLIDOUS Jean-Pierre Dolla Rallye
FORTINET – BEST WESTERN Romain Attanasio / Sébastien Marsset Imoca
FORTINET – BEST WESTERN Romain Attanasio / Sébastien Marsset Imoca
FORTUNAGRACHT Boat Owner Convoyage
FREE DOM Thibaut Lefevere / Thomas Bulcke Class 40
Freelance Alexandre Coleno OSIRIS
Freelance Alexandre Coleno Osiris 1
FRENCH TOUCH Eric Peron Figaro Bénéteau 3
FRIPOUILLE Éric Jacta IRC Equipage
FRIPOUILLE Eric Jacta IRC Equipage
FRIPOUILLE Eric Jacta IRC Equipage
FRIPOUILLE Eric Jacta IRC Equipage
FRIPOUILLE 4 Eric Jacta / Robert Massot Double B
FULLSAVE Jean-Pierre Balmes / Laurent Camprubi Class 40
FUN Pierre Grippon Osiris A
GARDENS OF EDEN Hunt CAT Figaro 3
GARDONS LA VUE Martin Le Pape Figaro Bénéteau 3
GÉNÉRATION SENIORIALES Benoît Mariette Figaro Bénéteau 3
GEORGIA POUR A CHACUN SON EVEREST Pierre-Emmanuel Aubert IRC Double
GILOLO Christophe Petit Jean / Grégoire Comby Double Méditerranée
GRAND LARGE Jacques LENFANT IRC Equipage
GRAND LARGE Jacques LENFANT IRC Equipage
GRAND LARGE Jacques LENFANT IRC Equipage
GRAND LARGE Jacques LENFANT Team TSQLR
Grand Large Jacques LENFANT Team TSQLR
GRAND LARGE II Jacques LENFANT / Pierre de Chevron Villette Double A
GRASSI BATEAUX Olivier GRASSI Solo Atlantique
GRASSI BATEAUX Olivier GRASSI Double B
GREENGO Xavier GIGNOUX / Franck Aussedat Double Atlantique
GREENGO Xavier GIGNOUX / Franck Aussedat Double B
GRINCHEUX Boat Owner – Organisation –
GROUP GÉC-LA MARTINIQUE Jean Edouard Criquioche / Eric Baray Class 40
GROUPE 5 Patrice CARPENTIER / Jérôme Croyère Double A
GROUPE 5 Patrice CARPENTIER / Clara Mouton IRC double
GROUPE 5 – PLANETE URGENCE Patrice CARPENTIER IRC Double
GROUPE APICIL Damien Seguin / Benjamin Dutreux Imoca
GROUPE APICIL Damien Seguin / Benjamin Dutreux Imoca
GROUPE GCA – 1001 SOURIRES Gilles Lamiré / Yvan Bourgnon Ocean Fifty
GROUPE GILBERT Fabien Delahaye Figaro Bénéteau 3
GROUPE SETIN – 4MYPLANET Manuel Cousin / Alexia Barrier Imoca
GROUPE SETIN – 4MYPLANET Manuel Cousin / Alexia Barrier Imoca
GROUPE SNEF Xavier Macaire Figaro Bénéteau 3
GUIDI Charles-Louis Mourruau / Andrea Fantini Class 40
GUSTAVE ROUSSY BURGAUD/PONTU Double
GUYOT ENVIRONNEMENT – RUBAN ROSE Pierre Leboucher Figaro 3
GUYOT ENVIRONNEMENT – RUBAN ROSE Pierre Leboucher Figaro Bénéteau 3
HAGAT Alain DUVIVIER Solo
HAKUNA MATATA Jean-François Nouel IRC
HAKUNA MATATA JeanFrancois NOUEL Equipage
HAN SOLO Kenneth Rumball Solo FB3
HAN SOLO Kenneth Rumball FIGARO 3
HAN SOLO Kenneth Rumball FIGARO 3
HAN SOLO Kenneth Rumball FB3LR
HAN SOLO Kenneth Rumball Team TSQLR
HANDICAP INTERNATIONAL AMEDEO/DURAND Double
Handicap International AMEDEO/DURAND Double
HATHOR V Paul Van Gaver / Patrick Van Gaver Double Méditerranée
HBF-REFOREST’ACTION Kito de Pavant / Gwen Gbick Class 40
HEY JUDE Philippe Girardin IRC Double
HYDRA Hervé Thomas / Gérald Véniard Class 40
HYPAEA Habib Raouf Osiris A
Imagine for Margo Eric Thomas Solitaire
INITIATIVES COEUR Samantha Davies / Nicolas Lunven Imoca
INITIATIVES COEUR Samantha Davies / Nicolas Lunven Imoca
INTER INVEST Matthieu Perraut / William Mathelin Moreaux Class 40
INTERRACTION Yannig LIVORY Figaro 3
IROMIGUY Jean-Yves Chateau OSIRIS
IVANA S. Hervé PERREIN Equipage
JEAN NICOLI Patrick Paul Ferry
JIB Jean LABORDE / Bastien Guelton Double Atlantique
JIB Jean LABORDE / Bastien Guelton Double B
JOKARI Philippe GAUDRU Solo Atlantique
JOKARI Philippe GAUDRU Solo
Jokari Philippe Gaudru Solitaire
JUBILATIONS CORSES Arnaud Vuillemin Solo Atlantique
JUST A DROP David Paul Figaro Bénéteau 3
JUZZY Thomas Bonnier IRC Double
JUZZY Thomas Bonnier IRC double
KARAVEL Frédéric Nouel / Denis Lazat Double Atlantique
KARAVEL Frédéric Nouel / Denis Lazat Double B
Kefeleg Mor 6 Dominique Appéré OSIRIS
KIRALAMUR Pierre LEFEVRE Solo
KIRALAMUR Pierre LEFEVRE IRC Double
KIRALAMUR Pierre LEFEVRE IRC Equipage
KIRALAMUR Pierre LEFEVRE / Loeiz TRacass IRC Equipage
KIRALAMUR Pierre LEFEVRE IRC Equipage
KIRALAMUR Pierre LEFEVRE IRC Equipage
KIRALAMUR Pierre LEFEVRE Team TSQLR
KIRALAMUR Pierre LEFEVRE TSQLR
KIRALAMUR Pierre LEFEVRE Team TSQLR
KLYSTRON Olivier BLEICHNER Solo
KOESIO Erwan Le Roux / Xavier Macaire Ocean Fifty
KOSTUM – LANTANA PAYSAGE Louis Duc / Marie Tabarly Imoca
KURUN Patrick PAUL Convoyage
KURUN Patrick PAUL Convoyage
KURUN Patrick PAUL Convoyage
KURUN Patrick PAUL IRC Equipage
KURUN Patrick PAUL / Maxime PAUL IRC Equipage
KURUN Maxime PAUL IRC Equipage
KURUN Patrick Paul Entrainement
KURUN Patrick PAUL Entrainement
KURUN Patrick PAUL Entrainement
KURUN Patrick Paul Entrainement
KURUN Patrick Paul Sortie libre de patrickpaul
KURUN Patrick Paul Sortie libre de patrickpaul
KYLA JF THAU Commode Louis XVI
L’ANGE DE MILLON Jacques Pelletier IRC
L’ENVOL AMALRIC/AMALRIC Double
L’INDIEN Stéphane BAILLY / Hervé Géraud Double A
LA BOULANGERE BIO Amélie Grassi / Marie Riou Class 40
LA CHARENTE MARITIME Alexis Thomas Figaro Bénéteau 3
LA CHARENTE MARITIME Alexis Thomas Figaro 3
LA CHARENTE MARITIME Alexi Thms Groupe FB3LR
LA MANCHE #EVIDENCENAUTIQUE Nicolas Jossier / Alexis Loison Class 40
LA MIE CALINE Arnaud Boissières / Rodolphe Sepho Imoca
LA MIE CALINE – ARTISANS ARTIPOLE Arnaud Boissières / Rodolphe Sepho Imoca
LAMOTTE MODULE CRÉATION Luke Berry / Achille Nebout Class 40
LAUDATO SI Régis VIAN Solo
LAUDATO SI Régis VIAN IRC Double
LAZY BOY Yann GAPAIS / Guillaume Koch Double A
LAZY BOY Yann GAPAIS IRC Double
LAZY BOY Yann GAPAIS / Yves Gapais IRC double
Le Bateau d’alex Alexandre Le Carour Tests Scheduler App
Le Patron Marc Reine Team TSQLR
Le Patron Marc Reine Team TSQLR
LEA CADIOU/DELAMARRE Double
LECLERC HENNEBONT Richard Fromentin IRC A
Leclerc Morlaix Marcel Maltret Osiris 2
LECLERC SAMSIC Simon Kervarrec / Yannick Kervarrec Class 40
LEGALLAIS Pierre Casenave-Péré / Kévin Bloch Class 40
LENZI-LANTERNES DE PARIS Tanguy Duchatelet / Fabrice Renouard Class 40
LEON Jean-Pierre KELBERT Solo
LEON Jean-Pierre KELBERT IRC Double
LEON Jean-Pierre KELBERT / Stéphane Bodin IRC double
LEON Jean-Pierre KELBERT Solitaire
LES ATELIERS DU CEDRE Rémi Vidor IRC A
LES LABORATOIRS DE BIARRITZ – NO LIMIT 4 US Denis Van Weynbergh / Tanguy Le Turquais Imoca
LES P’TITS DOUDOUS Armel Tripon / Benoit Marie Ocean Fifty
Les Parrains Marins Eric d’Aboville Double
LET’S DANCE Jindrich DOKONAL Equipage
LEYTON Sam Goodchild / Aymeric Chappellier Ocean Fifty
LINKEDOUT Thomas Ruyant / Morgan Lagravière Imoca
LINKEDOUT Thomas Ruyant / Morgan Lagravière Imoca
LOGODENN Eric TILLY / Florent Bouillon Double Atlantique
LOGODENN Eric TILLY / Florent Bouillon Double A
LOIRE ODYSSEE Jacques MONTECOT Double
LOIRE ODYSSEE Jacques MONTECOT IRC Double
LOIRE ODYSSEE Jacques MONTECOT Double
LOUISE ET THELMA Pierre Guichard / Joël COUDRET / Marc Pouydebat Double Atlantique
LOUISE ET THELMA Joël COUDRET / Pierre Double B
LOUSTIG Henri Des grottes Rallye
MA CHANCE MOI AUSSI Robin Marais Figaro Bénéteau 3
MA CHANCE MOI AUSSI Robin Marais FIGARO 3
MA CHANCE MOI AUSSI Robin Marais Groupe FB3LR
MA CHANCE MOI AUSSI Robin Marais FB3LR
MA CHANCE MOI AUSSI Robin Marais Team TSQLR
Ma SAXO Patrick Paul Entrainement
MA’AUVA Fabrice VEVERKA IRC Double
MACSF Isabelle Joschke / Alain Gautier Imoca
MACSF Isabelle Joschke / Fabien Delahaye Imoca
MAIGAB Christian JACQUELIN / Jean-Alex Gautier Double A
MAIGAB Christian JACQUELIN IRC Double
MAIGAB Christian JACQUELIN / Jean-Alex Gautier IRC double
MAITRE COQ IV Yannick Bestaven / Jean-Marie Dauris Imoca
Maiwenn Maiwenn Pedron Team SAIL.cloud
Maïwenn at sea Maïwenn Pedron Entrainement
Maïwenn at sea Maïwenn Pedron Entrainement
MAKARIOS Jörg Riechers Solo FB3
MAKARIOS Jörg Riechers FIGARO 3
MAKARIOS Jörg Riechers FIGARO 3
MAKARIOS Jörg Riechers FB3LR
MAKOSSA Bertrand BORE / Claude Dabir Double Atlantique
MAKOSSA Bertrand BORE Double A
MANU POKI Mora Binet Osiris B
MARCHER SUR L’EAU Benoît David / Guillaume Barbet Double Méditerranée
MARINE NATIONALE – FONDATION DE LA MER Philippe Hartz Figaro 3
MARINE NATIONALE – FONDATION DE LA MER Philippe Hartz Figaro Bénéteau 3
MARIOLE Xavier Le cosquer Osiris B
MARJUN 2 Alain Michon Osiris B
MARY Francois MORICEAU IRC Double
MASCARPONE Damien JENNER Solo Atlantique
MASCARPONE Damien JENNER Solo
MAXI EDMOND DE ROTHSCHILD Franck Camas / Charles Caudrelier Ultime
MEME PAS CAP L’INDIEN Stéphane BAILLY / Hervé Géraud Double Atlantique
Mes ASICS Patrick Paul Entrainement
Mes ASICS Patrick Paul Entrainement
Mes ASICS Patrick Paul Entrainement
Mes ASICS Patrick Paul Entrainement
Mes ASICS Patrick Paul Entrainement
Mes ASICS Patrick Paul Entrainement
Mes ASICS Patrick Paul Entrainement
Mes ASICS Patrick Paul Jogging
MILAI Masa Suzuki / Anne Beaugé Class 40
MILOU Thomas Filleux / Florian Demaimay Double Méditerranée
MIRABELLE Denis JACOB IRC Equipage
MIRABELLE Denis JACOB IRC Equipage
MIRABELLE Denis JACOB IRC Equipage
MIRABELLE Denis JACOB IRC Equipage
MIRABELLE Denis JACOB Team TSQLR
MISPIK Benoit FAGART IRC Equipage
MISPIK Benoit FAGART Team TSQLR
MISPIK Benoit FAGART TSQLR
MISPIK Benoit FAGART Team TSQLR
MISPIK7 Benoit FAGART / Arnaud Seité Double B
MISPIK7 Benoit FAGART IRC Equipage
MISPIK7 Benoit FAGART IRC Equipage
MISPIK7 Benoit FAGART IRC Equipage
Mobidix Gellee Thierry OSIRIS
Mobidix Gellee Thierry Osiris 2
Mon bateau au Nautic Ronan De kersauson Visiteurs
Mon DUSTER Patrick Paul Voiture
Mon DUSTER Patrick Paul Entrainement
Mon DUSTER Patrick Paul Entrainement
Mon Train Patrick Paul Entrainement
Mon vélo Patrick Paul Entrainement
Mon vélo Patrick Paul Entrainement
Mon vélo Patrick Paul Sortie libre de patrickpaul
MONATOUTENERGIE.FR Arthur Hubert Figaro Bénéteau 3
MOOGLI Caroline Petit / Emmanuelle Blivet Double Méditerranée
MOUSTACHE Bruno Rzetelny Solo Atlantique
MUTUELLE BLEUE POUR L’INSTITUT CURIE Corentin Horeau Figaro 3
MUTUELLE BLEUE POUR L’INSTITUT CURIE Corentin Horeau Figaro Bénéteau 3
N-D des Flots Didier PROTAT Entrainement
N-D des Flots Didier PROTAT Sortie libre de pacha
N-D des Flots Didier PROTAT Sortie libre de pacha
N-D des Flots Didier PROTAT Sortie libre de pacha
N-D des Flots Didier PROTAT Sortie libre de pacha
N-D des Flots Didier PROTAT Sortie libre de pacha
N-D des Flots Didier PROTAT Sortie libre de pacha
NAMBAS Jacques AMEDEO Double
NAMBAS Jacques AMEDEO Convoyage
Nautilus Alex Le Carour Entrainement
Nautilus Alex Le Carour Entrainement
NESGUNDO Anne-Catherine Sudre Rallye
NEXANS – ART ET FENETRES Frabrice Amedeo / Loïs Berrehar Imoca
Nike Pierrette Paul Entrainement
Nike Pierrette Paul Entrainement
Nike Pierrette Paul Sortie libre de pierrettepaul
Noddi Jean-Pierre Roguès Convoyage
North Quality Yachting François Charles Osiris 2
O2LA Patrick Paul Location
OCEAN ATTITUDE Marie-Laure BOULOT Figaro 3
OCEANVOX2 Jean-Francois GUILLET Solo
OF COURSE Victor DERVILLE IRC Double
OFFSHORE RACING ACADEMY Kenneth Rumball / Timothy Long Figaro 3
OMM ALIZE OCEAN RACING Ekrem Pamir Tolga / Sinan Sumer Double Méditerranée
OPEN OCEAN RACING Jesse FIELDING Figaro 3
OPPORTUNITY – STATE STREET MARATHON SAILING Jesse Fielding Figaro Bénéteau 3
ORCOM Jules Delpech Figaro Bénéteau 3
OSE Eric GUIGNE / Tangi Caron Double Atlantique
Ose Eric GUIGNE TSQLR
OSE LADYBUG Eric GUIGNE / Tangi Caron Double B
OTIMO ADF KULEN Etienne Lefort Solitaire
OUPS Jean-Luc Caminade / Pierre Venture Double Méditerranée
PAO PAO François Godard Rallye
Papa Au Rhum Pierre-Henri Amalric Osiris 2
Papy Marc Reine Team TSQLR
PASSIFLORINE Charles Gury Osiris 2
PASSION SANTE Romén RICHARD Solo FB3
PASSION SANTE Romén RICHARD FIGARO 3
PASSION SANTE Romén RICHARD FIGARO 3
PASSION SANTE Romen Richard Team TSQLR
PASSION SANTE / TRANS-FORME Romén RICHARD Figaro 3
PASSION SANTE / TRANS-FORME Romén RICHARD FIGARO 3
Patrick@SAIL.cloud Patrick Paul Team SAIL.cloud
Peau rouge patrick Perrotey Osiris
Peau rouge patrick Perrotey Osiris
pen hate robichon xavier Osiris 1
pen hate robichon xavier Organisation
pen hate robichon xavier Osiris 1
pen hate Xavier Robichon Osiris 1
pen hate Xavier Robichon Osiris 1
PENCOAT Dominique Ardon IRC Double
Phénix Romain Berthou Osiris 2
Phenix Romain Berthou Osiris 2
PHOCEA Julien Lesage Osiris A
PHU CAM Philippe Triem Solo Atlantique
PHU CAM Philippe Triem Solo
Phu Cam Philippe Triem TSQLR
Pierre Pierre RHIMBAULT BirdyFish
PILOU Hervé Chataigner Entrainement
PLAIN VANILLA Robert Rosen Jacobson IRC Double
PLAIN VANILLIA JACOBSON/HENRICKX Double
PLAN INTERNATIONAL Alain CAUDRELIER / Marc Chalumeau / Didier Gregory Double Atlantique
PLANETE URGENCE Patrice Carpentier Double
PLANETE URGENCE Patrice Carpentier Convoyage
POLKA DOT Alex Mahran Jr / Merfyn Owen Class 40
Pôti batô Benjamin Entrainement
Pôti bâto Benjamin Entrainement
Pôti bâto Benjamin Entrainement
Poti Bato en tests Scheduler SAIL cloud Tests Scheduler App
Pôti batô Nautic Benjamin BEAU Team SAIL.cloud
Pour Aster Bretagne Pascal BERNEDE / Eric Chalaux Double Atlantique
POUR FERDINAND Olivier LUNVEN Solo Atlantique
POUR FERDINAND Olivier LUNVEN Solo
PRIMEO ENERGIE – AMARRIS Achille Nebout Figaro Bénéteau 3
PRIMONIAL Sébastien Rogues / Matthieu Souben Ocean Fifty
PROJECT RESCUE OCEAN Alexandre DELEMAZURE Double
PROJECT RESCUE OCEAN Axel Trehin / Frédéric Denis Class 40
PRYSMIAN GROUP Giancarlo Pedote / Martin Le Pape Imoca
QUÉGUINER – INNOVEO Tanguy Le Turquais Figaro Bénéteau 3
RANDSTAD -AUSY Clara Fortin / Martin Louchart Class 40
RANGUI Fabrice Rangui Osiris B
RAROIA Pierre BARSOTTI Convoyage
RAROIA 2 Pierre BARSOTTI Double A
RAROIA 2 Pierre BARSOTTI IRC Double
RAROIA 2 Pierre BARSOTTI / Etienne Bouthors IRC double
RAROIA 2 BARSOTTI/BOUTHORS Double
RECYCLEURS BRETONS-NAVALEO Kieran Le Borgne / Jean-Jacques Le Borgne Class 40
REDMAN Antoine Carpentier / Pablo Santurde Del Arco Class 40
RÉGION NORMANDIE Alexis Loison Figaro Bénéteau 3
Renard Pierrig de kerdrel OSIRIS
RENNES-SAINT-MALO Baptiste Hulin / Christophe Bachmann Class 40
RESPIMER Estelle Greck Figaro Bénéteau 3
ROGER PRADIER – OUTDOOR LIGHTING Tristan DE WITTE IRC B
ROGER PRADIER OUTDOOR LIGHTING – SECURLITE Tristan DE WITTE Double
S’CAPA VI Cedric Marc OSIRIS
S’CAPA VI Cedric Marc Osiris 2
SAFERAIL Damien Cloarec Figaro Bénéteau 3
SAFRAN ROUGE Jean-Philippe Germain IRC Equipage
SAFRAN ROUGE Patrick Roséo IRC Equipage
SAFRAN ROUGE Patrick Roséo IRC Equipage
SAIL.cloud Patrick Paul Organisation
SAIL.cloud Patrick Paul VIP
SAIL.cloud Patrick PAUL IRC Equipage
SAIL.cloud Patrick PAUL Team TSQLR
SAIL.cloud Patrick PAUL TSQLR
SAIL.cloud Patrick Paul Entrainement
SAIL.cloud Patrick Paul Entrainement
SAIL.cloud Patrick Paul Entrainement
SAIL.cloud Patrick Paul Entrainement
SAIL.cloud Patrick Paul Entrainement
SAIL.cloud Patrick Paul Sortie libre de patrickpaul
SAIL.cloud Patrick Paul Sortie libre de patrickpaul
SAIL.cloud Media Erwan Organisation
SAILFISH Alain MERIC / Alain Lebreton Double A
SAILGRIB Henri LAURENT / Loic Gelebart Double Atlantique
SAINT JAMES – BISCUITERIE DE L’ABBAYE Julia Courtois / Jeanne Courtois Class 40
SAINT SEBASTIEN XV Alain CAUDRELIER / Marc Chalumeau Double A
SALANGA Kris Balaya Osiris B
SAMSARA Rémy Rochard IRC Double
SAMSARA Rémy Rochard Double
SANTOSHA Patrick ISOARD Solo
SAPRISTI ! Alexandre OZON Solo Atlantique
SAPRISTI! Alexandre OZON Solo
SAPRISTI! Alexandre OZON Solitaire
SAPRISTI! Alexandre OZON Team TSQLR
Scoliose et Partage Hervé CHATAIGNER Solitaire
SEACAT SERVICES Alan Roberts Figaro Bénéteau 3
SEACAT SERVICES Alan Roberts Figaro 3
SEAFRIGO-SOGESTRAN Cédric Château / Jérémie Mion Class 40
SEASUN Pascal LEBRUN Solo Atlantique
SEASUN Pascal LEBRUN Solo
SEC HAYAI Frans Budel / Ysbrand Endt Class 40
Sentinel Ocean Alliance Adrian Kuttel Double
SERENIS CONSULTING Jean Galfione / Eric Péron Class 40
Shaka Quentin Froment Double
SHAMROCK V Bruno Maerten / Olivier Guillerot Double Méditerranée
SHERE KHAN Boat Owner Double
SHOM Even JOB Solo
SHOM Even JOB Solitaire
Shom Even JOB Convoyage
Skipper Macif 2019 Pierre Quiroga Figaro Bénéteau 3
SKIPPER MACIF 2020 Erwan Le Draoulec Figaro Bénéteau 3
SMURFIT KAPPA – KINGSPAN Tom Dolan Figaro Bénéteau 3
SNA NUMEROBIS Jean Passini / Dominique Dubeau Double Atlantique
SNA-NUMEROBIS Jean Passini / Dominique Dubeau Double A
SO FUNKY Jean-Luc Lagrave IRC Equipage
SO FUNKY Jean-Luc Lagrave IRC Equipage
SO FUNKY Jean-Luc Lagrave IRC Equipage
SO FUNKY Jean-Luc Lagrave Team TSQLR
SODEBO ULTIM 3 Thomas Coville / Thomas Rouxel Ultime
SOLANO Tanguy DELMAU Osiris A
SOLEIL RAPIDE Joël Coudret Osiris A
SOLEIL RAPIDE Joël Coudret IRC Equipage
SOLEIL RAPIDE Joël Coudret Osiris
SOLENN FOR PURE OCEAN GERARD/BROSSAY Double
SOLIDAIRES EN PELOTON Thibaut Vauchel Camus / Frédéric Duthil Ocean Fifty
SPRITZ Lanig DAOULAS / Yann DUBE Double B
SPRITZ Lannig Daoulas IRC Equipage
SPRITZ Lanig Daoulas / Yann DUBE IRC Equipage
SPRITZ Yann DUBE IRC Equipage
STEPH XI Bernard Leveque Osiris A
STERGANN Benoît Boucher / Sylvain Ferrari / James Wiart Double Méditerranée
STORMTECH Ryan Barkey / Melodie Schaffer Class 40
SUPER ZEF Maiwenn Pedron IRC
SVR _ LAZARTIGUE François Gabart / Tom Laperche Ultime
SYRIUS Benoit Baucher IRC
SYRIUS SOLAR INDUSTRY Benoit Baucher IRC Double
SYRIUS SOLAR INDUSTRY TROUSSEL/BAUCHER Double
TAHURET Pascal BERNEDE / Eric Chalaux Double A
TAHURET Pascal Bernède TSQLR
TALBY VII Robin Marais FIGARO 3
Tatakoto Christophe Sarti Test
tatakoto Christophe Sarti Habitable
Tatakoto Christophe Sarti Osiris
TEAM VENDEE – BOTTE FONDATIONS Charlotte Yven / Benjamin Dutreux Figaro 3
TEAM VENDÉE FORMATION Charlotte Yven Figaro Bénéteau 3
TEAM VENDEE FORMATION Charlotte Yven FIGARO 3
TEAM VENDEE FORMATION Charlotte Yven Groupe FB3LR
TEAM VENDEE FORMATION Charlotte Yven FB3LR
TEAM VENDEE FORMATION Charlotte Yven Team TSQLR
TEAMWORK Nils Palmieri Figaro Bénéteau 3
TEQUILA BLUES Jean-Jacques Mercey Rallye
TERRE EXOTIQUE Geaorges Guiguen / Morgann Pinson Class 40
Test auto mobile/trace Alexandre Le Carour IRC
testi boat Quentin dgt Entrainement
Tests SC Patrick Paul Tests
TIGRE BLANC Jean-Gilles MARCELO / Jean-Charles Genois Double A
TIGRE BLANC Jean-Gilles MARCELO IRC Equipage
TIGRE BLANC Jean-Gilles MARCELO IRC Equipage
TIGRE BLANC Jean-Gilles MARCELO IRC Equipage
TIGRE BLANC Jean-Gilles MARCELO IRC Equipage
TIGRE BLANC Jean-Gilles MARCELO Team TSQLR
TIGRE BLANC Jean-Gilles MARCELO TSQLR
TIKOCCO Alain Roland IRC Equipage
TIKOCCO Alain Roland IRC Equipage
TIKOCCO Alain Roland IRC Equipage
TIKOCCO Alain Roland Team TSQLR
TIKOCCO Alain Roland TSQLR
TIKOCCO Alain Roland IRC Double
TIKOCCO 6 Alain Roland IRC Double
TIKOCCO6 Alain Roland Osiris A
TIME FOR OCEANS Stéphane Le Diraison / Didac Costa Imoca
TIMELINE Jerome HUILLARD D’AIGNAUX / Jean-Baptiste Vezin Double B
TQUILA Brian Thompson / Alister Richardson Class 40
TRACASS Loeiz CADIOU / Hervé Delamarre Double Atlantique
TRACASS Loeiz CADIOU / Hervé Delamarre Double A
Trimaran Armor Lux – Le Télégramme Le Télégramme VIP
Trois Tristes Tigres Alexandre Jardin Habitable
Trois Tristes Tigres Alexandre Jardin Osiris
Ttous Tristes Tigres Alexandre Jardin Habitable
TURN LEFT Marc JOUANY / Philippe Troger Double Atlantique
TURN LEFT Marc JOUANY / Philippe Troger Double B
Tvf Charlotte Yven Solo FB3
UN PAPILLON CONTRE L’ECZEMA Alain Peron IRC Double
Un PAPILLON contre l’ECZEMA PERON/CHAVIGNY Double
UP SAILING UNIS POUR LA PLANÈTE Morgane Ursault Poupon / Julia Virat Class 40
UPSET Boat Owner IRC
USHIP Patrick ISOARD Double Atlantique
Uship pour les enfants du Mekong Patrick ISOARD Solitaire
VARI Yann JESTIN Solo Atlantique
VARI Yann Jestin Solo
Vasicool tardy Frédéric Habitable
Vasicool tardy Frédéric Osiris
VEGA Dominique Sarrazin / Mayeul Barbet Double Méditerranée
VENT DES SABLES Laurent CLISSON / Emmanuel Benoit Double Atlantique
VENTS DES SABLES Laurent CLISSON / Emmanuel Benoit Double A
VICITAN Didier Le Vourch / Olivier Delrieu Class 40
VIRTUAL REGATTA Cedric Pouligny J/70
VOGALEN Yannick Poisson Osiris B
VOGUE AVEC UN CROHN Pierre-Louis Attwell / Maxime Bensa Class 40
VOLVO Jonas Gerckens / Benoit Hantzperg Class 40
WAHOO Philippe Coupeau IRC Equipage
WAHOO Philippe Coupeau IRC Equipage
WAHOO Philippe Coupeau IRC Equipage
WAHOO Philippe Coupeau TSQLR
WANTED Davy HUGUET Solo
WANTED Davy HUGUET IRC A
WANTED Davy HUGUET IRC Equipage
WANTED Davy HUGUET IRC Equipage
WANTED Davy HUGUET IRC Equipage
WANTED Davy HUGUET IRC Equipage
WANTED Davy HUGUET TSQLR
WANTED Davy HUGUET Team TSQLR
Wanted Davy HUGUET TSQLR
WASABII Stéphane BODIN Solo
WASABII Stéphane BODIN Team TSQLR
WASABII Stéphane Bodin Entrainement
WAZABII Stéphane BODIN Team TSQLR
WEATHER REPORT Henri Pequin Rallye
WHAT ELSE Bertrand Rochette IRC Double
WHATELSE Jean-Marc REIBELL Solo Atlantique
WHATELSE Jean-Marc REIBELL Solo
WHATELSE Chris IRC Equipage
WHATELSE Chris Team TSQLR
Whatelse Kris Balaya TSQLR
WITTE SPIRIT Tristan DE WITTE Double
WITTY WHELK Stéphane IRC Equipage
WITTY WHELK Stéphane IRC Equipage
WOODY Florian Fargier Osiris B
Yeh Maiwenn Pedron Class 40
YGGDRASIL Bertrand Le Marec IRC Equipage
ZEPHYR Pierre Charliat Osiris A
ZEPHYRIN Pierrick PENVEN Solo Atlantique
ZEPHYRIN Pierrick PENVEN Solo
Zod Marc Reine Irc